Gelin Modası

Düğün İçin Pırlanta Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hayatınızın en güzel günü, düğününüz. Bu zamana kadar hayalini kurduğunuz o gün geldi. Bugün en güzel, en şık, en parlak ve en bakılmaya doyum olmayacak kişi sizsiniz. Bütün dikkatler üzerinizde. Gelinliğinizle uyumlu tüm parçalar tek tek özenle seçildi. Ama bu parçalardan en önemlisi günümüz gelinlerin en çok tercih ettiği duruşuyla, güzelliğiyle ve zarifliğiyle tabii ki de pırlantalar.

Düğün Pırlantası Seçimi

Pırlantalar tercih edilebilirliği yüksek değerli taşlardan ve artık alması da kolay. Günümüzde altın tercih edilebilirliğini kaybetmiş gibi görünüyor ki zaten son yıllarda yapılan araştırmalar da bu yönde. Elmasın hem geçmişte saray kültüründe hem de üst düzey insanlarca kullanılması pırlantaların ne kadar cazibeli oluşunun göstergesi oluyor. Keza son yıllarda elmasın satın alınabilirliğinin kolaylaşması, ister tek taş yüzük ister bileklik ister kolye olsun pırlanta kullanımını arttırmıştır.

Sizin de bildiğiniz gibi gelin adaylarının ve tüm kadınların hayalidir pırlanta. Diyelim ki pırlanta almaya karar verdiniz.

Pırlanta Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğünlerde pırlanta tercihi yapacak olanlara ben birkaç ipucu verebilirim. Öncelikle gerçek pırlantalar yapaylarına kıyasla fazla ışıltılılardır. Gerçek bir pırlanta şeffaf değildir ve tüm taraflarından yansıma yapar. Ayrıca pırlantanın standart 4C kuralına da dikkat etmeniz gerek. Bunlar: Colour (renk), clarity (berraklık), carat (karat) ve cut (kesim).Renkte dikkat etmeniz gereken şey, pırlanta ne kadar renksizse o kadar değerlidir. Pırlantada renk, pırlantanın İngilizce karşılığı olan Diamond kelimesinin baş harfi D den başlayarak Z ye kadar uzanacak şekilde sınıflanmıştır.

Pratik olarak tamamen beyaz ya da beyaza çok yakın pırlantalar, diğerlerinden daha kaliteli olduğundan bu renkteki pırlantaları seçebilirsiniz. Berraklıkta ise üzeri berrak olan pırlantaları tercih edin. Pırlantanın ağırlığı ise karat ile ölçülür. Yani taşın ağırlığı arttıkça fiyatı da artmaktadır. Son olarak kesim ne kadar iyiyse, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o kadar artar. Ayrıca pırlanta tercihinizi tüm dünyada en değerli ve en yaygın olan yuvarlak kesimden yana kullanabilirsiniz.

Pırlanta hususunda çok dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususta, pırlanta aldığınız yerin güvenilir ve garantili olmasıdır. Pırlanta takıları satın alırken işinde uzman ve sertifika sahibi satıcıları tercih etmelisiniz. Böylece sorun yaşamazsınız.

Yorum yapmayacak mısın?